Krunica je katolička molitva koja se moli uz pomoć brojanica (59 zrnaca), koje se također zovu krunicom.Sastoji se od pet desetica, a svaka desetica obuhvaća jedan Očenaš, deset Zdravomarija i završni Slava Ocu. Kao uvod moli se Vjerovanje, Očenaš i tri Zdravomarije. Kod svake desetice razmatra se po jedno otajstvo iz Isusova života. Otajstva se dijele na radosna (događaji vezani uz Isusovo rođenje i djetinjstvo), žalosna ( Isusova muka i smrt) i slavna (Isusovo uskrsnuće i proslavljenje). Osim radosnih, žalosnih i slavnih otajstava, papa Ivan Pavao II. uveo je za cijelu Crkvu pet novih otajstava. To su otajstva svjetla (obuhvaćaju Isusov javni život). Molitva krunice nastala je u srednjem vijeku u redovničkim zajednicama, a legenda je pripisuje sv. Dominiku. I mi se na svibanjskoj pobožnosti okupljamo „oko Marije“ u nastojanju da se što dublje susretnemo s Isusom Kristom. Ova pobožnost pomaže nam da osjetimo Marijinu vjeru i njezinu ljubav prema Bogu i ljudima. Nastojimo da povjerenje koje je ona sidrila u Božjoj snazi i njegovu naumu dotakne i nas kako bi po uzoru na Mariju srcem spoznali i vjerom prihvatili mnoga životna pitanja koja često ne razumijemo. Neka ona koja je blagoslovljena zato što je povjerovala, dotakne čežnju našega srca, neka nam se smiluje njezin pogled i neka riječi njezina blagoslova prate naše životne hodove. Majko Marijo, budi uz nas, zagrli nas svojom majčinskom nježnošću, dopusti da ti budemo blizu, ohrabri nas kako bismo i mi mogli otvoriti se Bogu u povjerenju srca te, nadilazeći vlastita ograničenja, zasjati poput tebe kao svjetlo na svim našim životnim putevima. Važno je napomenuti da se u našoj Hrvatskoj katoličkoj Misiji am Niederrhein Moers moli svake nedjelje krunica prije svete mise. U crkvi Svete Marije u Dinslakenu - Lohberg i u crkvi Svetog Martina u Repelenu. Obićno smo uobičavali kroz svibanj i listopad moliti krunicu u misijskoj kapeli Sv. Leopolda Bogdana Mandića, međutim kako se trenutno nalazimo u vremenu pandemije Covid 19, to sad nismo u mogućnosti zbog ne odgovarajućih uvijeta.
KAKO SE MOLI SVETA KRUNICA
Držeći križić krunice u ruci, prekrižimo se i molimo Apostolsko vjerovanje. Nakon Apostolskog vjerovanja moli se Oče naš, tri Zdravo Marijo i Slava Ocu, a zatim Oče naš, deset puta Zdravo Marijo i Slava Ocu. Iza riječi Isus kod svake Zdravo Marijo dodaju se odgovarajući zazivi vjere, ufanja i ljubavi te pojedinih otajstava.
Na tri zrna
1. Koji neka nam umnoži vjeru.
2. Koji neka nam učvrsti ufanje.
3. Koji neka nam usavrši ljubav.
Radosna otajstva
mole se ponedjeljkom i subotom
1. Koga si, Djevice, po Duhu Svetom začela.
2. Koga si, Djevice, Elizabeti u pohode nosila.
3. Koga si, Djevice, rodila.
4. Koga si, Djevice, u hramu prikazala.
5. Koga si, Djevice, u hramu našla.
Žalosna otajstva
mole se utorkom i petkom
1. Koji se za nas krvavim znojem znojio.
2. Koji je za nas bičevan bio.
3. Koji je za nas trnjem okrunjen bio.
4. Koji je za nas teški križ nosio.
5. Koji je za nas raspet bio.
Slavna otajstva
mole se srijedom i nedjeljom
1. Koji je od mrtvih uskrsnuo.
2. Koji je na nebo uzašao.
3. Koji je Duha Svetoga poslao.
4. Koji je Tebe, Djevice, na nebo uzeo.
5. Koji je Tebe, Djevice, na nebu okrunio.
Otajstva svjetla
mole se četvrtkom
1. Koji je na rijeci Jordanu kršten bio.
2. Koji nam se na svadbi u Kani objavio.
3. Koji nam je Kraljevstvo Božje navijestio i na obraćenje pozvao.
4. Koji se na gori preobrazio i svoju nam slavu objavio.
5. Koji nam se u otajstvu euharistije darovao.
Napomena: Na početku i na kraju sv. krunice može se dodati ovaj zaziv:
O, Isuse, to je Tebi za ljubav, za obraćenje grešnika i kao naknada za uvrede, koje se nanose Bezgrešnom Srcu Marijinu.
Poslije svake desetke može se dodati:
O, moj Isuse, oprosti nam naše grijehe, očuvaj nas od paklenoga ognja i dovedi u raj sve duše, osobito one kojima je najpotrebnije Tvoje milosrđe.